1.پردازنده یا  CPU لپتاپ

پردازنده مغز کامپیوتر محسوب میشود و پردازش ها در این واحد صورت می پذیرد.

هرچه سرعت پردازنده بالاتر باشد ، وب گردی ، بازی و ویرایش تصاویر با سرعت بیشتری صورت می پذیرد و برای سنجش به معیارهای زیر باید توجه کرد :

سرعت : به معنی سرعت اجرای دستورات میباشد که با گیگاهرتز مشخص میشود و هرچه بیشتر باشد بهتر است . درحال حاضر بیشتر پردازنده ها از شرکت INTEL   میباشند با نام هایی برای مثال corei7  ، corei5 ، corei3 که عدد بعد از I   بیشتر باشد ، سرعت هم بالاتر میرود.

حافظه کش : برای اینکه پردازنده برای اجرای دستورات سراغ حافظه رم نرود ، یک حافظه کش داخل خودش دارد که مقدارش با واحد مگابایت تعیین میشود وهرچقدر بیشتر باشد بهتر است .

64 بیتی بودن پردازنده: 64 بیت نسبت به 32 بیت خانه های بیشتری دارد. ( در واقع 32 بیت بیشتر را در اختیار پردازنده قرار میدهد ، یعنی جای بیشتری برای پردازش دارد که باید به این نکته توجه کرد.)

2.حافظه یا RAM  لپتاپ

رم  RAM که برگرفته از Random Access Memory  می باشد ، اطلاعات برای اجرای دستورات برنامه های اجرایی را در خودش نگه میدارد و توسط پردازنده ، پردازش می شود و با قطع برق این اطلاعات از بین میرود . هرچقدر مقدار رم بیشتر باشد ، سرعت هم بالا میرود . اما حافظه باید مرتبط با سرعت پردازنده باشد.

افزایش رم به اجرای همزمان برنامه ها با سرعت بالا کمک  میکند . پس اگر در کارتان نیاز دارید که چند برنامه مثل کورل و فتوشاپ و پریمیر رو همزمان باز داشته باشید به رم بالا نیاز دارید .

در سیستم های 32 بیتی تا 4 بیت رم پشتیبانی میشود. پس اگر سیستم شما 64 بیتی است ، رم بالاتر از 4 بگیرید در غیر اینصورت عملا بدون استفاده می ماند.

3.هارد لپتاپ

در واقع هارد میتواند تمامی اطلاعات و فایل های شما را در خود ذخیره کند در حال حاضر دو نوع هارد داریم : HDD  ، SSD

حافظه HDD  نسبت به SSD  سرعت و همچنین قیمت کمتری دارد اما هنوز هم از هاردهای HDD  استفاده می شود . در حال حاضر بین 320 گیگ تا 2 ترابایت میتوانید هارد انتخاب کنید که بیشتر هارد  HDD به علت قیمت مناسب ، انتخاب می شود.

به طور کلی انتخاب ظرفیت هارد براساس نیاز مشتری می باشد.اما باید تمامی جوانب درنظر گرفته شود.حتی در صورت نیاز میتوانید از هارد اکسترنال استفاده کنید .

4.صفحه نمایش لپتاپ

اندازه صفحه نمایش لپ تاپ یکی از ویژگی های مهم است که باید به آن توجه شود.برای مثال کسی که گیمر است یا میخواهد با لپ تاپ فیلم تماشا کند ، تمایلی به صفحه نمایش با ابعاد کوچک را ندارد.

این نکته هم مهم است که افزایش سایز صفحه نمایش ، وزن و ابعاد لپ تاپ را بالا میبرد و در نتیجه اگر میخواهید لپتاپ را مدام جا به جا کنید ، به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود.

امروزه لپ تاپ ها از 11 اینچ تا 17 اینچ در دسترس هستند که عرف بازار در حال حاضر 15.6 اینچ میباشد.رزولیشن نمایشگرها هم باهم تفاوت دارند و باید در هنگام خرید به آن توجه کنید برای مثال 1920در 1080 در مقایسه با 1366 در 768 بهتر است.

5.گرافیک با پردازنده تصویر در لپتاپ

کارت گرافیک یک رابط بین پردازنده و صفحه نمایش می باشد و دستورات زیادی توسط آن اجرا میشود و شما خروجی را به صورت تصویر یا ویدئو ... میبینید.

دو مشخصه مهم انتخاب کارت گرافیک :

سرعن پردازش اطلاعات ( فرکانس کاری یا کلاک پارس که به هرتز بیان میشود )

حافظه کارت گرافیک با واحد مگا بایت یا گیگا بایت

هرچه این دو بالاتر باشند ، سرعت پردازش هم بالاتر میرود.

Nvidia Gforce  - Intel HD   - AMD Radeon    اسم کارت گرافیک های معروف در حال حاضر هستند.اغلب کارت گرافیک ها بالای 1 گیگ رم دارند.درصورتی که یک کارت گرافیک حافظه کمتر و سرعت بیشتری دارد و کارت گرافیک دیگری حافظه بیشتر و سرعت کمتری دارد ، انتخاب گزینه اول بهتر است.

6.عمر باتری لپتاپ

به دلیل قابل حمل بودن لپ تاپ ، باتری حرف اول را میزند که بسته به استفاده کاربر و نرم افزارها ، طول عمر باتری متفاوت است که به صورت میانگین 4 ساعت می باشد.

کارهایی که باعث افزایش پردازش و استفاده از رم می شود ، شارژ بیشتری را مصرف میکند.

پس با توجه به اینکه با لپ تاپ خود چه برنامه هایی را میخواهید اجرا کنید و چقدر نیاز به پردازش سنگین دارید ، باید باتری مناسب با طول عمر متناسب کار خود انخاب کنید .


جستجو بر اساس برند باتری لپ تاپ
باتری اورجینال لپ تاپ ایسوس
باتری اورجینال لپ تاپ اپل
باتری اورجینال لپ تاپ لنووو
باتری اورجینال لپ تاپ دل
باتری اورجینال لپ تاپ مایکروسافت
باتری اورجینال لپ تاپ ایسوس
باتری اورجینال لپ تاپ فوجیتسو
باتری اورجینال لپ تاپ ایسر
باتری اورجینال لپ تاپ سونی