بلاگ اورجینال باتری

معرفی باتری ایسوس

باتری لیتیوم یون

از مزایای باتری‌های لیتیوم یونی می‌توان به چگالی انرژی بالا، ظرفیت انرژی بالا، وزن سبک، عمر چرخه بالا، نداشتن اثر حافظه و شارژ سریع اشاره کرد. آنها به طور گسترده ای در محصولات مصرفی مانند تلفن همراه، لپ تاپ و تبلت استفاده شده اند.

چرخه عمر باتری
1. با توجه به خواص شیمیایی یون های لیتیوم، ظرفیت باتری با استفاده و به مرور زمان کاهش می یابد. این یک پدیده طبیعی است.

 1. عمر باتری لیتیوم یونی تقریباً بین 300-500 سیکل است. در شرایط استفاده معمولی و در دمای محیط (25 درجه سانتیگراد)، انتظار می رود باتری لیتیوم یونی به مدت 300 سیکل (یا حدود یک سال) به طور معمول تخلیه و شارژ شود. پس از آن ظرفیت باتری به 80 درصد ظرفیت اولیه کاهش می یابد.
 2. کاهش عمر باتری با توجه به طراحی سیستم، مدل، مصرف انرژی سیستم، مصرف برنامه و نرم افزار عامل و تنظیمات مدیریت انرژی متفاوت است. دمای کارکرد بالا/پایین و عملکردهای غیرعادی ممکن است منجر به کاهش 60% یا بیشتر چرخه عمر باتری در مدت کوتاهی شود.
 3. میزان تخلیه باتری به عملیات نرم افزاری لپ تاپ یا تبلت و تنظیمات مدیریت انرژی بستگی دارد. برای مثال، اجرای برنامه‌های محاسباتی سنگین، مانند نرم‌افزارهای گرافیکی، نرم‌افزارهای بازی، و پخش ویدئو، نسبت به اجرای نرم‌افزارهای پردازش کلمه عمومی، انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. هنگامی که یک لپ تاپ شارژ شده با باتری از خارج به دستگاه های USB یا Thunderbolt اضافی متصل می شود، باتری نیز سریعتر تخلیه می شود.

مکانیسم های محافظت از باتری

 1. شارژ مکرر باتری تحت ولتاژ بالا، پیری آن را سریعتر می کند. برای افزایش عمر باتری، وقتی باتری پس از شارژ کامل 90٪ - 100٪ انرژی را حفظ می کند، ممکن است به دلیل مکانیسم های محافظت از باتری، سیستم شارژ نشود.
 2. ظرفیت شروع شارژ باتری (%) معمولاً بین 90 تا 99 درصد تنظیم می شود. مقدار واقعی بر اساس مدل متفاوت خواهد بود.
 3. باتری هایی که در دمای بالای محیط شارژ یا ذخیره می شوند ممکن است به طور دائمی به ظرفیت آسیب رسانده و عمر باتری را تسریع کنند. هنگامی که دمای باتری خیلی زیاد است یا بیش از حد گرم می شود، ظرفیت شارژ باتری محدود یا حتی متوقف می شود. این بخشی از مکانیسم های محافظت از باتری سیستم است.
 4. با وجود اینکه دستگاه خاموش شده و آداپتور برق متناوب حذف شده است، سیستم همچنان به مصرف کمی انرژی نیاز دارد، بنابراین زمانی که سطح باتری همچنان پایین می‌آید، یک سناریوی عادی است.

قدیمی شدن باتری

 1. باتری ها در اصل مواد مصرفی هستند. باتری‌های لیتیوم یونی که دارای واکنش‌های شیمیایی مداوم هستند، به طور طبیعی در طول زمان کاهش می‌یابند و ظرفیت خود را از دست می‌دهند.
 2. استفاده از باتری به روش نادرست و در دراز مدت ، باعث متورم شد آن میشود. باتری های متورم باید به درستی تعویض و دور ریخته شوند، اگرچه مشکلات ایمنی ایجاد نمی کنند. هنگام تعویض باتری های متورم، باتری متورم قدیمی را در زباله های معمولی خانگی دور نیندازید.

 

مراقبت استاندارد باتری

 1. اگر لپ تاپ، تلفن همراه یا تبلت برای مدت طولانی استفاده نمی شود، باتری را تا 50 درصد شارژ کنید، دستگاه را خاموش کنید و منبع تغذیه AC (آداپتور) را از برق بکشید. باتری را هر سه ماه یکبار تا 50 درصد شارژ کنید تا از خراب شدن باتری در اثر تخلیه بیش از حد به دلیل نگهداری طولانی مدت و بدون استفاده ، جلوگیری کنید.
 2. هنگامی که منبع تغذیه AC به طور مداوم برای لپ تاپ، تلفن همراه یا تبلت استفاده می شود، کاربر باید حداقل هر دو هفته یک بار باتری را تا 50 درصد تخلیه کند تا باتری از ولتاژ بالا باقی بماند که ممکن است عمر باتری را کاهش دهد. کاربران لپ‌تاپ ممکن است از طریق نرم‌افزار ASUS Battery Health Charging عمر باتری را افزایش دهند.
 3. بهترین شرایط ذخیره سازی برای باتری ها دمای محیط بین 10 تا 35 درجه سانتی گراد (50 درجه فارنهایت تا 95 درجه فارنهایت)، حفظ شارژ در 50 درصد و افزایش عمر باتری با نرم افزار ASUS Battery Health Charging است.
 4. از نگهداری باتری ها در محیط های مرطوب که ممکن است باعث افزایش نرخ تخلیه باتری شود، خودداری کنید. دمای بیش از حد پایین به مواد شیمیایی داخلی باتری آسیب می رساند، در حالی که باتری هایی با دمای بیش از حد بالا در معرض خطر انفجار هستند.
 5. کامپیوتر، تلفن همراه یا بسته باتری خود را در نزدیکی رادیاتورها، شومینه ها، کوره ها، بخاری های برقی یا سایر تجهیزات تولید کننده گرما یا منابع حرارتی بیش از 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت) قرار ندهید. گرمای بیش از حد باتری ممکن است باعث منفجر شدن یا نشت آن شود که منجر به خطر آتش سوزی می شود.
 6. از آنجایی که لپ‌تاپ‌ها از باتری تعبیه‌شده استفاده می‌کنند، اگر رایانه از باتری استفاده نکرده یا آن را شارژ نکرده باشد، برق نخواهد داشت و سپس زمان و تنظیمات بایوس به حالت پیش‌فرض باز می‌گردد. اگر برای مدت طولانی از رایانه استفاده نمی کنید، لطفاً ماهی یک بار باتری را شارژ کنید.

        در صورت خرید باتری اورجینال ایسوس با سایت اورج باتری در ارتباط باشید