در بازار امروز قیمت لپ تاپ ها به حدی افزایش یافته که بعید است کسی بخواهد لپ تاپ خود را نابود کند. اما بد نیست با راه های متداول خراب شدن لپ تاپ آشنا شوید و از دستگاهتان بهتر نگه داری کنید.

  • حرارت بیش از حد برای خراب شدن لپ تاپ

چیپست ها به دلیل قوی تر شدن نسبت به گذشته توان زیادی مصرف میکنند و در نتیجه حرارت بالایی هم تولید میشود.این حرارت توسط دریچه های فن دفع میشوند .اما اگر این دریچه ها مسدود شده باشد ، حرارت داخل دستگاه و اطراف قطعات داخلی باقی میماند و افزایش بیش از حد دما رخ میدهد .

بعضی از این لپ تاپ ها به دمای بیش از حد واکنش نشان داده و خاموش میشوند ولی برخی از دستگاه ها این قابلیت را ندارند به همین دلیل به سوی مرگ در حرکت هستند.اگر منافذ لپ تاپ زیر دستگاه باشد ، نباید آن را روی فرش و موکت و پتو قرار داد زیرا این کار مانع خروج حرارت میشود.در صورتی که منافذ در لبه لپ تاپ تعبیه شده باشد حتی اگر چند کتاب هم که خیلی نزدیک به دستگاه باشد میتوانند مشکل را ایجاد کنند.از طرف دیگر باید مراقب مسدود شدن فن توسط آلودگی و گرد و خاک باشیم.

  • هارد دیسک لپ تاپ رو به نابودی

لپ تاپ های جدید با درایو SSD  عرضه میشوند که به دلیل کمبود قطعات متحرک ، نسبت به جابه جایی مقاومت بالایی دارند.ولی مدل های قدیمی تر و ارزان تر دارای هارد HDD  هستند که به صورت فیزیکی دیسک ، هد خواندن و نوشتن درآنها حرکت میکنند.

در این مدل از لپ تاپ ها باید دقت فراوانی داشته باشید زیرا اگر هنگام روشن بودن دستگاه ، آن را جا به جا کنید ، احتمال برخورد بین اجزای داخلی هارد افزایش میابد و امکان دارد هارد صدمه ببیند .احتمال آسیب دیدن به هارد در این مدل از دستگاه ها را میتوان با جابه جایی آرام لپ تاپ و خودداری از جابه جایی در زمان اجرای برنامه ، کاهش داد.حتی اگر دستگاه شما دارای هارد SSD  باشد ، باز هم جابه جایی لپ تاپ هنگام روشن شدن کار خوبی نیست.

  • نابود کردن کابل شارژ

عده ای تصور میکنند که کابل شارژ لپ تاپ عمر بسیار زیادی دارند اما راه هایی برای نابودی سریع آن وجود دارد برای مثال آن را دور هر چیزی بپیچید یا به صورت غیر عادی کابل را خم کنید . با انجام دادن این کارها زودتر از چیزی که فکرش را بکنید ، نابود میشود.

کابل شارژها معمولا مقاومت پائینی دارند به این دلیل که لپ تاپ ، دستگاه ای قابل حمل میباشد و باید شارژر آن سبک باشد.برای سالم ماندن شارژر بهتر است آن را دور خودش بپیچید و برای اینکه فشار کمتری به آن وارد شود ، مستقیما به پریز متصل نکنید و از یک آداپتور استفاده کنید.

  • حمل نامناسب یکی از علل نابودی لپ تاپ

تصاویری که شما در فیلم ها میبینید که شخصی پشت موتور یا حین فرار از دست خلافکاران و یا زمانی که زیر باران گلوله هستند و از لپ تاپ استفاده میکنند ، به هیچ وجه کار درستی نیست چون حمل و نقل نامناسب به لپ تاپ آسیب زیادی میرساند.یکی از راه حل های خوب برای حمل لپ تاپ ، استفاده از کیف مخصوص و مناسب میباشد.در انتخاب کیف به سراغ مدل هایی بروید که از همه طرف ، از لپ تاپ شما محافظت میکند و دارای محفظه نگهدارنده مجزا هستند.

  • لپ تاپ را از قسمت درست بردارید تا نابود نشود.

اگر لپ تاپ را از قسمت نمایشگر بردارید ، به پنل و لولاهای دستگاه فشار زیادی وارد میشود و حین کار باعث نابودی سریع آن میشود.هنگامی که لپ تاپ خاموش است اصولی ترین راه برای برداشتن آن از قیمت های عقب ویا جلو و با با دو دست است.

هنگامی که دستگاه روشن است باید دستگاه را با دو دست بردارید و در هنگام زمین گذاشتن نیز روی سطح صاف و محکم قرار دهید تا به مرور زمان تغییر شکل ظاهری پیدا نکند.


جستجو بر اساس برند باتری لپ تاپ
باتری اورجینال لپ تاپ ایسوس
باتری اورجینال لپ تاپ اپل
باتری اورجینال لپ تاپ لنووو
باتری اورجینال لپ تاپ دل
باتری اورجینال لپ تاپ مایکروسافت
باتری اورجینال لپ تاپ ایسوس
باتری اورجینال لپ تاپ فوجیتسو
باتری اورجینال لپ تاپ ایسر
باتری اورجینال لپ تاپ سونی